- 4 хв читання
- 5628
Складаємо текст резюме та вакансії за порадами Кабміну: що із цього вийде
Законодавчі акти варто вивчати не тільки для того, щоб знати власні права та обовʼязки. Інколи в них можна знайти чимало слушних порад для… написання текстів!


Щодня ми пишемо десятки робочих текстів: від повідомлень колегам у месенджерах до офіційної документації. Як зробити так, щоб ці тексти були зрозумілими та простими для сприйняття? У пошуках відповіді на це запитання Work.ua звернувся до дуже несподіваного джерела — розпорядження Кабінету Міністрів України. У цьому документі уряд дає іншим органам влади рекомендації щодо офіційних текстів. Вони є цілком слушними й для сфери працевлаштування.
21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Нумо послуговуватися нею так, щоб тексти резюме й вакансій були якнайкращими!
1. Обсяг інформації повинен бути прийнятним для розуміння її змісту, проте не надмірним
Резюме на десятки сторінок чи короткий текст вакансії, з якого аж ніяк не зрозумілі вимоги до шукача — дві однаково недоречні крайнощі. У всьому має бути помірність. Так, і в резюме, й у вакансії варто зосередитися на ключових пунктах, які дають змогу скласти перше враження і ухвалити рішення щодо кандидата чи роботодавця. А для цього зазвичай достатньо 1–2 сторінок.
2. Особливо важливу інформацію необхідно повторити
«Ми ж вказали вимогу про знання англійської на рівні В2, а в резюме шукачів ані слова про володіння мовою», — скаржаться роботодавці.
«У мене в резюме ясно вказано: тільки дистанційна зайнятість! Ну чому рекрутери пропонують мені роботу в офісі?» — нарікають шукачі.
Так, люди не завжди уважні. Особливо зважаючи на ті стресові умови, у яких ми живемо. Тож важливу інформацію можна і треба повторювати кілька разів. А роботодавці можуть ще й використовувати деякі фішки Системи управління наймом, щоб на вакансію відгукувалися релевантні кандидати.
3. Для покращення розуміння інформації варто використовувати приклади та пояснення
Іншими словами — додавати конкретики. Наприклад, у тексті вакансії замість абстрактного «система бонусів» краще вказати, що саме пропонують співробітникам: «компенсуємо 50% від вартості занять спортом, маємо корпоративні заняття з англійської мови».
Аналогічно і для шукачів. Наприклад, замість застарілого «впевнений користувач ПК» краще навести конкретні інструменти, з якими ви вмієте працювати.
4. Структура тексту повинна бути простою, логічною, послідовною та однозначною
Є різні способи структурування інформації в резюме та вакансіях, головне — притримуватися хоч якогось із них :)
Наприклад, опис вакансії можна скласти за таким шаблоном: вступ, інформація про компанію, обовʼязки на посаді, вимоги до кандидата, переваги роботи в компанії, заклик до дії.
5. Заголовок повинен бути чітким, зрозумілим, передавати суть повідомлення
… та складатися не більше ніж із восьми слів. Тож ми перемістили завершення цієї поради в опис, щоб не порушувати рекомендації Кабміну :)
Але якщо бути серйозними, то правильний заголовок резюме чи вакансії заощадить чимало часу інших людей. Порівняйте два заголовки вакансії: «копірайтер» і «копірайтер зі знанням іспанської мови». Як гадаєте, який із них одразу відсіє нерелевантних кандидатів? Відповідь очевидна.
Шукачі так само можуть конкретизувати свою професію чи навички: «викладач англійської мови» звучить більш загально, ніж «вчитель англійської для дітей початкових класів».
6. Речення повинні бути простими
«Одне речення повинне містити лише одну ідею. Один абзац стосується лише однієї теми», — радять урядовці.
Ось який вигляд може мати речення, у якому поєдналося одразу декілька ідей: «Наша компанія стрімко розвивається, у штаті вже понад 500 співробітників, ми хочемо вийти на глобальний ринок, а тому відкриваємо вакансію керівника відділу, чиї основні обовʼязки полягатимуть у…». Всі ці тези краще розділити на окремі речення.
7. Для опису одного явища в усьому тексті використовуються одні й ті ж слова
Урізноманітнювати мову з допомогою синонімів — чудова ідея, якщо вона не вносить непорозумінь. Уявімо, що роботодавець шукає юриста до компанії, однак в описі вакансії використовує термін «адвокат». Але далеко не кожен юрист є адвокатом, адже для цього необхідно мати спеціальне право на заняття адвокатською діяльністю. Шукачі можуть неправильно зрозуміти вимоги та проігнорувати вакансію. Тож компанія втратить потенційних кандидатів. А цього можна уникнути просто з допомогою коректного використання термінології.
8. У тексті варто уникати використання певної лексики
А саме — «абревіатур, професійної лексики, складних термінів, абстрактних понять та метафор, а також іншомовних слів, які широко не вживаються. У разі необхідності використання абревіатур, термінів, понять та метафор слід під час першого їхнього використання дати їхнє пояснення».
Вам може здаватися, що абревіатура є загальновживаною, однак це не завжди так. Бо ж якщо в тексті резюме ви вкажете, що мали досвід роботи в БППД і НУО, рекрутер може й не здогадатися, що йдеться про безоплатну первинну правову допомогу та неурядову організацію.
9. Пріоритетним є використання в тексті активної конструкції
В українській мові речення можуть мати пасивну чи активну конструкцію. «Мною був підготовлений звіт за результатами роботи» — приклад пасивної конструкції, «я підготував звіт» — активної. Другий варіант є легшим для сприйняття і більш лаконічним (згадуємо пункт про обсяг тексту).
Розкажіть у коментарях, що спричиняє найбільше труднощів при складанні текстів резюме чи вакансії, щоб ми могли створювати корисні для вас матеріали.
12 коментарів
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
Головне, щоб не було як у відомому анекдоті про співбесіду зварювальника, і кінцевий діалог майстра заводу з ейчаром про деталь із каталогу..Хто знає, той зрозуміє.
На жаль, якість резюме ніяк не впливає на недобросовісного роботодавця. Не добавляє компетенції недосвідченому єйчару.
Не змушує дотримуватись законодавства, укладати договори, платити білу зарплату.
Не дає уникнути дискримінації та неуставних відносин. Не рятує від безкарності і вседозволеності.
Складність одна - якомога раніше відокремити рекламу у цьому довіднику компаній.
Наприклад, вакансія рекрутер, а в обов'язки понаписують аж до HRD...
з/п 14 000 грн))
Ми передамо вашу ідею з архівом нашим розробникам, але не можемо пообіцяти швидкої реалізації.
Але якщо ви побачите на сайті вакансію, яка, наприклад, передбачає роботу, пов'язану з обманом, натисніть "Поскаржитись на цю вакансію" або відправте нам посилання на [email protected]. Усе перевіримо 😊
Вы правы на 100%. Де-факто мы здесь для конверсии сайта...
Зато для бизнеса здесь ol inclusive.
Для них Work создал СУН (система управления наймом), нам она не доступна.
А в системе есть функция "коментарі до кандидатів".💡
Рекомендации Work как правильно пользоваться функцией: https://www.work.ua/articles/recruiting-system/3134/
"З коментарем ви нічого не забудете, а отже, не почнете по другому колу працювати з кандидатом..."
"Лишати їх можна просто у профілі кандидата — без відриву від контексту, з повним розумінням, що це за шукач. Поле «Додайте коментар» «приклеєне» до низу сторінки кандидата на будь-якій вкладці."
А здесь - о функции «Магічний телепорт».💡
https://www.work.ua/articles/recruiting-system/3117/
"...ви зможете зберігати резюме кандидатів з job-сайтів безкоштовно і швидко".
"Вам більше не потрібно витрачати час на збір резюме й нескінченні таблички, використовуйте його на інші стратегічні завдання, щоб допомагати вашій компанії розвиватися."
"Істотно економить час і гроші"
і т.д і т.п.
Интересно, что это за сбор информации. Разве кто-то из кандидатов давал нотариально заверенное разрешение на сбор данных о себе (посредством ПО) и передаче третьему лицу (компании)?
Что это за "єдина база у СУН на сайті Work.ua" із job-сайтів?
Кто имеет к ней доступ?
..Какая трогательная забота о бизнес-партнерах. Поддержка 24/7.
И какое потребительское отношение к соискателям.
А ведь нам тоже работать в CRM-системе было бы в разы удобнее!
...Даже не постарались сделать фильтр, чтобы вакансии-обманки не попадали в поиск... раз уж так дороги рекламные бюджеты.
Примечательно другое. Вашему комментарию уже 2 дня. За это время никто из компаний не вышел на вас. Не вступил в диалог, чтобы выяснить опыт/навыки. И попытаться помочь.
А потом будут рассказывать об эмпатии, соц. интеллекте, корп. ценностях.
Дмитро, а чи працює ще функція зворотного зв'язку?
І чому посилання на відповідь компанії, якщо воно було, стає недоступним після ознайомлення?.."Сторінку не знайдено".
Наприклад, компанія дала відповідь, що визначилась із кандидатом. Добре. Але чому вакансія вже 4 місяці після того висить на сайті, без зміни назви та тексту?
Тобто, відповідь - брехня? Це, звісно, добре, що компанія так "відзначилася" і тому відразу іде у смітник.
Але як кандидату роздобути той псевдо-відгук, щоб додати скріншот до запиту в адресу Державної служби зайнятості?
До речі, днями на TV знову було інтерв'ю посадової особи служби, питання стосувались як раз наявності реальних вакансій на ресурсах.
Тільки, не треба виступати адвокатом щодо того, що ейчарам не хватає часу на відповіді.
Вони на роботі, як й усі інші. У кожного свій цейтнот. Кандидатам таке навіть смішно читати. Що означає - не вспіває? Доповідай керівництву, залишайся, бери додому. Або міняй фах.
Як зрозуміти "плинність кадрів" у конкретній ситуації? Приймають на роботу і в той же день звільняють? І так всі 4 міс.
Хто придумав таку маячню?
Погодьтесь, якщо за телефоном якийсь умовний ейчар скаже, що так, дійсно, у нас плинність кадрів і треба прийняти одразу 50 бухгалтерів, чи менеджерів. І всіх ми обіцяємо навчити (про навчання - у тексті), і так 4 міс. Ви це на віру сприймаєте?
І де можна ознайомитися з регламентом перевірки вакансії, про яку ви пишете. Тобто, перевіряють спеціалісти, які розуміються на законодавстві? З огляду на те, що інформ. послуга не надана. Споживач прийняв рішення під впливом неправдивої інформації про послугу, його ввели в оману, і таке інше.
Перевірка документується і складається акт?
Де можна ознайомитись з результатами останніх перевірок?
Щодо перевірки вакансій, ніякої законодавчої оцінки вакансіям ми не надаємо, бо не є законодавчим органом. Ми перевіряємо вакансії на відповідність правилам сайту. Наприклад, якщо в назві вакансії не вказана посада, чи помилково вказали інше місто роботи, то ми такі вакансії блокуємо.